čtvrtek 1. dubna 2021

Máme to spočítaný aneb Otázka za milión

 


Prvního března jsem svého šestasedmdesátiletého otce zaregistroval přes web ministerstva zdravotnictví k očkování proti koronaviru. Matce bude teprve pětašedesát, takže zatím na očkování nemá nárok. Aby byl ale člověk očkován, musí učinit ještě další krok, a tím je rezervace termínu. Tedy musí jej vlastně učinit systém výše zmíněného ministerstva (dále jen MZ) skrze zaslání SMS s informací o tomto datu již registrovanému čekateli. SMS však dosud nepřišla. Začal jsem se tedy o věc více zajímat a hledal kontakt na webu MZ, kam se obrátit. Našel jsem tam jen telefonní infolinku, na níž jsem zavolal a dozvěděl se, že prostě musíme čekat. Jak ale dlouho (týden, dva, měsíc, rok?) to paní na drátě nevěděla. Prý je jen dobrovolnice, ale může můj dotaz předat svému nadřízenému a ten mi „později“ zavolá zpátky. Když jsem se ptal na možnost poslat svůj dotaz e-mailem, bylo mi sděleno, že žádná e-mailová adresa zřízena nebyla. Tedy jsem souhlasil, aby mi zatelefonoval její šéf, s čímž jsme se rozloučili. Pochopitelně ani devět dní poté mi nikdo zpátky nezavolal a dle mého skromného názoru k tomu ani nikdy nedojde.

Nějak už jsem totiž s léty vypozoroval, že pokud instituce (ať už státní či soukromá) neumí či nechce odpovídat na dotazy veřejnosti, zřídí si pouze telefonní linku a nikoli e-mail. Protože zatímco po telefonu vám může kdokoli říct cokoli a později to dementovat na základě výmluvy, že je „jen“ dobrovolník, brigádník či prostě zcela nekompetentní osoba k zodpovězení vámi požadovaného dotazu, která navíc v době telefonátu neměla potřebné informace, u e-mailové komunikace je tomu jinak. Jak se totiž říká: Co je psáno, to je dáno. A e-mailová zpráva je psána, tudíž pokud vám někdo z dotázané instituce takto odpoví, můžete tuto jeho odpověď posléze citovat či celou zveřejnit. A bylo by to od státního ústavu hloupé a nediplomatické, ba přímo sebevražedné, kdyby vám jeho zaměstnanec odpověděl, že vaši otázku zodpovědět nemůže, protože k ní prostě nemá naprosto žádné relevantní informace. Ostatně k čemu by pak byli tiskoví mluvčí, že?

A tak jsem začal přemýšlet, jak vlastně ten celý systém funguje a hlavně jak dlouho asi bude trvat, než budou naočkováni moji rodiče a další potřební občané naší báječné země. A náhle jsem si vzpomněl na kdysi populární popěvek „Statistika nuda je, má však cenné údaje,“ z pohádkové dílny Uhlíře a Svěráka a inspirace byla na světě! Ačkoli nejsem statistik či ekonom, vytvořil jsem si matematický model (chcete-li prognózu), za jak dlouho bude proočkováno 70 % populace, jak požaduje naše vláda, jestliže od začátku očkování dne 27. 12. 2020 do 7. 3. 2021 (tedy za 70 dní) bylo naočkováno 5,3 % populace, a jestliže očkování bude probíhat i nadále dosavadním tempem. Vyšlo mi to cirka na 900 dnů, čili 2 roky a necelých 6 měsíců navrch. Tedy hotovo by mělo být asi koncem srpna 2023 respektive na přelomu srpna a září téhož roku. Doufal jsem, že jsem se při výpočtu fatálně zmýlil, poněvadž si nedokážu představit být tak dlouho zavřený v domácím vězení. (Můžete tomu pro mě za mě říkat třeba lockdown, jak je to dnes v módě, ale ve skutečnosti budete prostě pořád zavření v lapáku.) A proto jsem svou prognózu poslal kamarádu Liborovi, který je úspěšným ekonomem, zda by byl tak laskav a překontroloval výsledky mých amatérských výpočtů.

Libor brzy odepsal, že jsem se skutečně zmýlil. Uf! To jsem si ale oddych, ovšem jen na vteřinku. Libor mi totiž dále sdělil, že jsem se sice spletl, ale pouze o dva týdny. Hodil můj hrubý výpočet do své oblíbené excelové tabulky, která mu spočítala, že 70 % populace dle mého zadání bude proočkováno k 17. 9. 2023. Schválně jsem svou prognózu i s Liborovým zpřesňujícím závěrem poslal ještě kamarádu Petrovi, který je pedagogem a kdysi mě připravoval na maturitu z matematiky. Jeho odpověď mne však zdrtila ještě více: „Koukal jsem na to. Nechce se mi to počítat, věřím Ti, neboť jsem Tě to sám učil:-) Ale asi to nějak tak bude, při tomto tempu očkování. Jen jsi zapomněl započítat, že již očkovaným mezitím vyprší to stávající očkování, a musíš je tam započítat taky, což bude o něco složitější. Počítej, ze účinek vakcíny je půl roku. A odhadem Ti vyjdou tak 4 roky. :-).“

Ano, to je pravda, má prognóza počítala pouze s prvoočkovanými, nikoli s kratší dobou účinku vakcíny a s opakovaným očkováním. Dobře, ale aspoň nám tedy vyšla minimální doba, kdy to 70 % lidí bude mít za sebou, myslím tím první fázi očkování. Kolik lidí s covidem bez očkování mezitím zemře, to už fakt nechci počítat. No a s tím opakovaným očkováním to máme zhruba čtyři roky. Takže pokud to všechno klapne, v březnu 2025 si budeme smět zase konečně osobně zajít do restaurací, kaváren, divadel, galerií, bazénů, sportovišť, škol, k holiči a na koncerty, a sice bez roušek a čestných prohlášení, bez omezení pohybu, bez negativních testů na covid atd. atp. A možná že budeme zase moct vyjet bez byrokratické šikany i do zahraničí. To bude vážně super, už se na to moc těším. Akorát mi není jasné, jestli za tak dlouho dobu ještě nějaký z výše uvedených podniků znovu otevře. Jestli vůbec bude ještě existovat. Jestli ti hospodští, kuchaři, číšníci, servírky, kavárníci, galeristé, herci, muzikanti a další živnostníci a propuštění zaměstnanci zkrachovalých podniků prostě nebudou dřepět na úřadě práce a sociálce nebo nebudou zalígrovaní v blázincích, čemuž bych se vůbec nedivil. Anebo ještě hůře, jestli náhodou nebudou všichni péct pro Agrofert housky a toustový chleba v Penamu na té supermoderní lince za sto mega a balit u pásu ve Vodňanech mrtvá kuřata. To je ovšem otázka za milión, na níž by nám snad mohla odpovědět jen skvěle informovaná dobrovolnice z infolinky ministerstva zdravotnictví...



(P.S: Tento fejeton jsem napsal 9. března a o den později jej nabídl třem médiím. Dvakrát jsem byl odmítnut, třetí subjekt mi dodnes neodpověděl, takže jsem se rozhodl publikovat fejeton zde. Od té doby se čísla změnila, ale zase ne moc dramaticky. Každopádně i Vy si můžete vytvořit svůj matematický model termínu, kdy bude naočkováno 70 procent české populace. Za 3 dny tj. 4. dubna to bude 100 dní od začátku očkování, což se Vám bude dobře počítat. Očkovaných do té doby bude asi 11 procent, plně očkovaných asi 5. Tak s chutí a kalkulačkou hurá do toho!)

Žádné komentáře:

Okomentovat